Test sekaček 2015

Naskladnili jsme pro Vás nejlépe hodnocené sekačky dle nezávislého hodnocení dTestu 2015!

  1. Bosch Rotak 43
  2. Bosch Rotak 37
  3. Einhell GE-PM 48 S-H B&S
  4. Gardena PowerMax 42E
  5. Fieldman FZR 2002-E

 

Jak vybrat správnou sekačku?

Benzínové jsou výkonnější

Benzínové sekačky si většinou poradí se všemi typy trávníku velmi dobře. Nezaváhají ani v případě vlhkého trávníku. Elektrické sekačky doporučujeme na menší zahrady (rozloha cca do 300 m2) s pravidelně, sekaným trávníkem. Na větší zahrady (od 300 m2) s vysokou trávu jsou pak určitě vhodnější benzínové sekačky. Benzínové sekačky jsou vybaveny vlastním pohonem kol, takže sekačku nemusíte tlačit, ale ona jede sama tam, kam jí přikážete. Na velikosti zahrady pak záleží záběr sečení, který byste měli zvolit – čím větší zahrada, tím větší záběr. Pro rozlohu do 500 m2 se doporučuje záběr 40 centimetrů, do 1000 m2 pak 46 cm.

Vlastnosti a vybavení sekaček

Sekačka by měla být vybavena centrálním nastavením výšky sečení. Způsob, kdy se výška nastavuje pro každé kolečko zvlášť je nepohodlný a zdlouhavý, ale u levnějších modelů se s ním lze stále setkat. 

Při výběru sekačky je dobré zjistit rozdíl mezi šířkou sekačky se záběrem sečení sekačky. Čím menší rozdíl je mezi těmito dvěma hodnotami, tím lépe dokáže posekat trávu podél zdi nebo plotu.

Benzínové sekačky se ve srovnání s elektrickými sekačkami startují obtížněji. Je nutné je startovat taháním za šňůru, většinou opakovaně, u elektrický sekaček pouze stisknete tlačítko. K pohodlnému nastartování benzínové sekačky může přispět automatický sytič.

U sekačky s pojezdem se zajímejte, zda lze u sekačky měnit rychlost pojezdu. Fixní rychlosti bývají mnohdy vysoké. Nejenže byste pak museli za sekačkou běhat, ale také pak může mít sekačka problém se sečením vysoké vlhké trávy, kde je vhodnějí pomalejší pohyb, aby se s trávou sekačka lépe vypořádala.

Sekačka a sběrný koš by měly být propojeny pod co nejmenším úhlem, v opačném případě nemusí být sběrný koš efektivně plněn a posečená tráva bude zůstávat za sekačkou na trávníku.

Elektrické jsou tišší a levnější

Elektrické sekačky jsou méně hlučné. Jsou také ekologičtější a jejich provoz je levnější, pokud porovnáte cenu spotřebované elektřiny a benzínu. Cena za posekání 250 m2 elektrickou sekačkou se pohybuje kolem 4 Kč. U benzínových pak cena za posečení stejné plochy začíná zhruba na 12 Kč.

Pořizovací cena elekrických sekaček bývá také nižší.

Benzínové sekačky jsou bytelnější a vyrobeny z těžších kovů. Robustnost a pevná konstrukce benzínových sekaček si ale bere i svoji daň a tou je obtížnější manipulace.

Produkty vztahující se k článku

2 Comments To "Test sekaček 2015"
Jiří Mojžíš - 03.06.2015

Děkujeme za článek, nicméně určitě není porovnání objektivní. Na trhu je celá řada výrobců elektrických i motorových sekaček, a ti v testu nejsou. Třeba elektrickou používám Stigu, super, ani jednou jsem neřešil nějaký problém. Benzínovou jsem pak v eko režimu zvolil Sharks a krom dolívání oleje a benzínu jsem taky nic neřešil. Chtělo by to fakt objektivní test, ale jak víme v dTestu se vaří z toho co dostanou od výrobců za suroviny...
Radek - 11.04.2015

Skvělý článek, hlavně opravdu praktické rady. Osobně mám dvě sekačky - na malý trávník před domem úplně obyčejnou na elektřinu. Na větší zahradu na chalupě pak benzínovou. Obojí od Einhell, mám tu značku rád. A jsem spokojen. Pravde je, že mě nikdy nenapadlo zamýšlet se nad cenou provozu sekání. Radek, Mělník

Napsat komentář

Vaše jméno:


Váš komentář: Note: HTML is not translated!

Opiště kód z obrázku do políčka níže:



Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.